Close Menu
    Facebook LinkedIn Instagram RSS
    Nieuws uit Fryslân
    • Nu in de winkel: het septembernummer van Friesland Post
    0513 - 68 33 14
    Facebook LinkedIn Instagram RSS
    Friesland Post
    • Nieuwsrubrieken
      • Column
      • Algemeen
      • Cultuur
      • Eten en drinken
      • Natuur
    • Win
    • Magazine
      • Edities
      • Oplossingen puzzels insturen
      • Oplossingen puzzels controleren
      • Lezerfoto’s insturen
      • Tip de redactie
      • Adverteren
    • Abonnementen
    • Webshop
    Word abonnee
    Tip de redactie
    0 Shopping Cart
    0 Shopping Cart
    Friesland Post
    Word abonnee
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Veelgestelde vragen
    • Klantenservice
    Home»Algemeen»Witte Swaen doorstaat nieuwe zeilproef op zee
    Algemeen

    Witte Swaen doorstaat nieuwe zeilproef op zee

    Onze redactieDoor Onze redactie9 september 20262 minuten leestijd
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    De Witte Swaen, de reconstructie van het 16e-eeuwse expeditieschip van Willem Barentsz, heeft afgelopen weekend met succes een nieuwe zeilproef op de Noordzee doorstaan. Boven Terschelling werd het schip bij windkracht 4 stevig aan de tand gevoeld. De tocht werd daarmee niet alleen een belangrijke test, maar volgens de betrokkenen ook een feest.

    Met alle vijf zeilen bijgezet liep de Witte Swaen verrassend snel. Ook de stabiliteit werd getest. Voor extra ballast lagen 1400 stoeptegels in de buik van het schip. Toen het schip bij halve wind flink schuin kwam te liggen, moest de bemanning snel reageren om het weer op koers te krijgen. Een leerzame ervaring, precies zoals tijdens zo’n proefvaart de bedoeling is.

    Een belangrijke rol was weggelegd voor de jonge varensgasten. Hun komst geeft het Barentszproject volgens de organisatie nieuw elan. Ze zijn bovendien onmisbaar om het schip onder zeil te kunnen varen. Ook bij stevige wind en op een deinend schip klommen ze geregeld het want in. Daarbij zorgde de combinatie van een historisch schip en eigentijdse middelen voor bijzondere beelden: hoog in de mast deelden ze via hun mobiele telefoons wat ze daarboven meemaakten.

    De proefvaart liet ook zien dat de Witte Swaen overtochten grotendeels op eigen kracht kan maken. Alleen bij het manoeuvreren in havens is nog hulp van sleepboten nodig.

    Een volgende zeilproef staat gepland voor het weekend van vrijdag 18 september. Mogelijk gaat de tocht opnieuw richting Terschelling, maar ook een langere reis met een overnachting op zee wordt overwogen.

    Friesland Post bracht in 2023 een bezoek aan de Witte Swaen in Harlingen. In de reportage ‘Wind in de zeilen van de Witte Swaen’ vertelden initiatiefnemer Gerald de Weerdt en de vrijwilligers over de reconstructie volgens een herontdekte 16e-eeuwse bouwmethode. Kort daarvoor had het schip bij Terschelling voor het eerst onder zeil op de Noordzee gevaren.

    Meer informatie is te vinden op: www.debarentsz.nl

    Foto’s: Jan de Jager

    expeditieschip Fryslân Harlingen Terschelling Willem Barentsz Witte Swaen zeilproef
    Delen: Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Vorig artikelLês-mar-foar-wiken 2026 mei alderearste Tys & Teske-materiaal
    Gerelateerde berichten

    Lês-mar-foar-wiken 2026 mei alderearste Tys & Teske-materiaal

    LOS Dokkum zoekt vrijwilligers

    Strandbibliotheek Makkum viert 20-jarig jubileum

    Laat een reactie achter Cancel Reply

    Boekentip: SKS jubileumboek
    • SKS jubileumboek “Der moat syld wurde!”Toevoegen aan winkelwagen

      SKS jubileumboek “Der moat syld wurde!”

      Boeken € 24,95
    Lezersfoto's
    Deel jouw eigen foto van Friesland nu
    Deze maand in de Friesland Post
    28 augustus 2026

    Septembereditie 2026

    Rubrieken
    • Algemeen
    • Cultuur
    • Eten en drinken
    • Natuur
    Lezers
    • Tip de redactie
    • Lezerfoto’s insturen
    • Oplossingen puzzels insturen
    • Oplossingen puzzels controleren
    Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Veelgestelde vragen
    • Klantenservice
    Over ons

    Friesland Post is hét magazine van Friesland, dat twaalf keer per jaar verschijnt. Iedere editie van het tijdschrift Friesland Post staat vol met unieke artikelen over de meest uiteenlopende onderwerpen.

    Volg ons op:

    Facebook X (Twitter) Instagram RSS
    Friesland Post is een uitgave van Van der Let & Partners
    • Algemene voorwaarden
    • Privacyverklaring
    • Privacyinstellingen
    • Sitemap

    Typ hierboven en druk op Enter om te zoeken. Druk op Esc om te annuleren.