Wie spot als eerste een argusvlinder in Fryslân? Met die vraag is Red de Argusvlinder een bijzondere zoekactie gestart. De organisatie wil daarmee aandacht vragen voor deze zeldzame dagvlinder, die vroeger in bloemrijke weilanden veel vaker te zien was dan nu.
De argusvlinder is een oranje vlindertje met bruine ‘ogen’ op de vleugels. Ze leeft in hetzelfde gebied als de weidevogels en wordt daarom ook wel de ‘koningin van de weide’ genoemd. Daarmee vormt ze een mooi paar met de grutto, de ‘kening fan ’e greide’.
De actie is geïnspireerd op de traditie van het zoeken naar het eerste kievitsei. Degene die in 2026 als eerste in Fryslân een argusvlinder ziet, ontvangt een beeldje, een geluksdubbeltje en een zakje zaad voor nectarrijke bloemen. Voor deelname moet de waarneming wel worden doorgegeven via waarneming.nl, met een foto als bewijs.
Met de zoekactie hopen de initiatiefnemers niet alleen de eerste argusvlinder van het jaar te vinden, maar ook meer zicht te krijgen op het aantal vlinders in de provincie. Vorig jaar werden in Fryslân 1179 exemplaren gemeld, maar vermoedelijk vliegen er meer rond. Die informatie kan helpen om de soort beter te beschermen.
De argusvlinder heeft nectarplanten nodig om te overleven. Voor de rupsen is juist een beschutte, warme plek in het gras van belang. Wie zelf op zoek wil gaan, maakt volgens de organisatie de meeste kans op een zonnige, windstille dag bij bloemrijke bermen. Waarnemingen doorgeven kan ook via de app Observation.
Meer informatie over de actie is te vinden op de website van Red de Argusvlinder: www.reddeargusvlinder.nl/heel-friesland-zoekt of www.reddeargusvlinder.nl/heel-fryslan-siket

